دسته‌بندی نشده

زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی

طی چند سال گذشته، بازار زنجیره صنعتی شاهد رشد قابل توجهی بوده است، که ناشی از نیاز روزافزون مصرف کنندگان به دلیل دوام طولانی مدت و ویژگی های آگاهانه محیطی است.در این جا ما می خواهیم سفری داشته باشیم به قلمرو زنجیره های صنعتی. با ما همراه باشید تا دلایل قانع کننده محبوبیت فزاینده آن را کشف کنیم.

زنجیر صنعتی

ممکن است بسیاری تعجب کنند که بدانند زنجیرها دارای تاریخچه غنی است که به قرن ها قبل برمی گردد . زنجیرها فقط مکانیسم های ساده ای نیستند. آنها اجزای حیاتی هستند که زیربنای جنبه های مختلف زندگی ما هستند. این را در نظر بگیرید: نیرویی که برای برق تولید می کنیم و آبی که می نوشیم، هر دو به استفاده از زنجیر متکی هستند. چه تولید کالاهای مصرفی باشد و چه حمل و نقل تجهیزات صنعتی، زنجیر نقش مهمی دارد. داستان زنجیر در سال 225 قبل از میلاد با یک مهندس یونانی به نام فیلو بیزانتیوم مکانیکوس آغاز می شود که پایه های مفهومی مهندسی مکانیک را به گونه ای که امروز می شناسیم ایجاد کرد. به سرعت به دهه 1500 بروید، جایی که مخترع رویایی لئوناردو داوینچی طرح‌هایی را با زنجیره‌ها طرح‌ریزی کرد. سرانجام، در طول انقلاب صنعتی در دهه 1800، زنجیر سوخت کارخانه‌های نساجی و بافندگی را ایجاد کرد و انتقال نیرو از شفت به شفت را متحول کرد. این انتقال از درایوهای تسمه مسطح به سیستم‌های زنجیر چرخ، نقطه عطف مهمی را رقم زد و ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردی را که زنجیره‌ها ارائه می‌کنند برجسته کرد.

سه کارکرد اصلی وجود دارد که زنجیره ها انجام می دهند:

انتقال نیرو

زنجیر در انتقال نیرو از یک شفت به شفت دیگر برتری دارد و امکان چرخش اجزای مختلف در کارخانه ها را فراهم می کند. این عملکرد برای به حرکت درآوردن ماشین‌آلاتی که صنایع ما را به خوبی کار می‌کنند بسیار مهم است.

حمل و نقل

زنجیر برای جابجایی اقلام از نقطه A به نقطه B در تنظیمات صنعتی ضروری است. از خطوط مونتاژ گرفته تا عملیات لجستیکی، زنجیر به عنوان نوار نقاله قابل اعتماد عمل می کند و حرکت کارآمد و بدون درز کالا را تضمین می کند.

نوشته های مشابه
پیوند تنش

وقتی صحبت از بلند کردن اجسام سنگین یا پشتیبانی در ماشین‌آلات می‌شود، زنجیر نقش حیاتی در پیوند تنش ایفا می‌کند. به عنوان مثال، در لیفتراک ها، زنجیر مکانیزم بالابر را قادر می سازد تا بارها را بدون زحمت بالا بکشد. به طور مشابه، در بعضی از حوزه ها هم، زنجیر بلند کردن صاف و دقیق اجسام را تسهیل می‌کند و ثبات و کنترل را ارائه می‌دهد.

زنجیرهای صنعتی از اتصال قطعات کوچک زنجیر به یکدیگر ساخته شده است این قطعات توسط پیم هایی به هم متصل می گردد. زنجیر هنگامی که با چرخ همگام خود درگیر شود نیرو را به چرخ دنده دیگر منتقل می کند. زنجیر صنعتی می تواند به تنهایی عامل حرکت بوده و یا درحالتی عامل به حرکت در آوردن ابزاری دیگر باشد. زنجیرهای صنعتی با توجه به اندازه و گام دارای قدرت کششی بالا و به صورت کنترل شده و بدون خلاصی است.
از خاستگاه باستانی تا کاربردهای امروزی، زنجیرها در شکل دادن به دنیای اطراف ما بسیار موثر بوده اند.آنها به عنوان یکی از مهمترین  ابزار انتقال نیرو زنجیرهای صنعتی می باشد. زنجیر ها برای اتصال دو چرخ دنده و انتقال نیرو استفاده می شوند.

انواع زنجیرهای صنعتی

در اینجا متداول ترین انواع زنجیره های صنعتی آورده شده است.
زنجیر غلتکی
زنجیر نقاله
زنجیر برگ
زنجیر پین توخالی
زنجیر بی صدا

زنجیر غلتکی

هنگامی که به انواع زنجیره های زنجیره ای صنعتی نگاه می کنید، زنجیر غلتکی یکی از رایج ترین و پرکاربردترین آنهاست. این زنجیرهای سخت کوش را خواهید یافت که هر کاری از انتقال نیرو به چرخ های موتورسیکلت انجام می دهند مثل راندن برخی از بزرگترین ماشین های کشاورزی در جهان. زنجیره غلتکی به یک ردیف و چند ردیف تقسیم می شود که برای انتقال قدرت کم مناسب است. پسوند شماره زنجیر A و B است که نشان دهنده دو سری است و این دو سری مکمل یکدیگر هستند.

در مواقعی که نیاز به تحمل بار زیاد و انتقال توان زیاد باشد، می توان از زنجیرهای چند ردیفه استفاده کرد. زنجیرهای چند ردیفه معادل چندین زنجیره معمولی تک ردیفی هستند که توسط پین های بلند به یکدیگر متصل شده اند. ظرفیت حمل آن متناسب با تعداد ردیف ها است. با این حال، هر چه تعداد ردیف‌ها بیشتر باشد، سخت‌تر است که هر ردیف نیروی یکنواخت را تحمل کند. بنابراین، تعداد ردیف ها نباید زیاد باشد. زنجیرهای دو ردیفه و زنجیرهای سه ردیفه معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.
زنجیر غلتکی قابل اعتماد و مقرون به صرفه در طیف وسیعی از سبک ها موجود است .
آنها شامل صفحات داخلی و خارجی، غلتک، بوش و پین ها می باشند.
به طور خلاصه، زنجیر غلتکی یک رسانه ساده و در عین حال قدرتمند برای انتقال قدرت است.این مدل زنجیر ها دارای ابعاد و جنس های مختلفی هستند. متداول ترین جنس مورد استفاده در زنجیر صنعتی استیل و فولاد با کربن کم یا زیاد می باشد. در زنجیرهای صنعتی جهت محافظت از زنجیر از پوشش هایی مانند گالوانیزه استفاده می شود. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر کاری زنجیر شده و در برخی مواقع از زنجیر از جنس تلفون تولید می شود.

زنجیر غلتکی
زنجیر غلتکی

زنجیر نوارنقاله

زنجیر نقاله زنجیره ای است که به طور خاص برای سیستم های نوار نقاله زنجیره ای طراحی شده است. این شامل یک سری بلبرینگ هستند که توسط صفحات پیوندی محدود کننده به هم متصل می شوند. هر بلبرینگ از یک پین و یک بوش تشکیل شده است که غلتک زنجیر روی آن می چرخد.البته برای حرکت زنجیر از چرخ دنده در سیستم نوار نقاله استفاده می شود.

زنجیر برگ

زنجیر برگ فقط از صفحات پیوندی و پین تشکیل شده است که ساده‌ترین زنجیره‌های فولادی است. معمولاً در لیفتراک‌ها و سایر کاربردهای جابجایی مواد استفاده می‌شود. به همان شکل 8 شکل است. زنجیر برگی را زنجیر تعادل و زنجیر کابل نیز می‌گویند.
زنجیره برگ به دو نوع تقسیم می شود. نوع AL برای بارگذاری سبک و نوع BL برای بارهای سنگین. نوع AL برای کاربردهای بدون ضربه و با تکرار 100 بار یا کمتر استفاده می شود.
این زنجیر از استحکام کششی بیشتری نسبت به زنجیر غلتکی برخوردار است .آنها به جای چرخ دنده ها از روی شیارها عبور می کنند.
زنجیر های برگی مناسب برای بلند کردن، آویزان کردن، بالانس کردن، کشیدن یا انتقال حرکت هستند.این مدل زنجیر صنعتی اغلب به عنوان زنجیر وزنه تعادل برای لیفتراک ها، کامیون های بالابر کانتینری، دکل های حفاری، ماشین آلات ابزارسازی، سکوهای کار، درب های آسانسور و اجاق گاز، دکل های لیفتراک، قاب های چرخشی و کاربردهای بالابر یا متعادل کننده مشابه استفاده می شود.

زنجیر برگ
زنجیر برگ

زنجیر پین توخالی

زنجیر نقاله پین ​​توخالی یکی از رایج ترین انواع زنجیره غلتکی است که در جهان استفاده می شود.زنجیره هایی هستند که با پین های توخالی به هم متصل می شوند. نصب ضمیمه آسان است زیرا پین توخالی است. همانند استاندارد JIS و استانداردهای زنجیره غلتکی دو گام.زنجیر پین ​​توخالی یکی از رایج ترین انواع زنجیره غلتکی است که در جهان استفاده می شود.در آسانسورهای مواد، اجاق‌ها، خودروسازی، بسته‌بندی و بسیاری کاربردهای دیگر.

زنجیر پین تو خالی
زنجیر پین تو خالی

زنجیر بی صدا

زنجیر بی صدا اساسا مجموعه ای از قفسه های چرخ دنده است که هر کدام دارای دو دندانه هستند که به صورت محوری به هم متصل شده اند تا یک زنجیره را تشکیل دهند. زنجیرهای  بی صدا یا زنجیر دندانه معکوس،می شود گفت نوعی زنجیره با دندانه هایی است که روی حلقه های آن برای درگیر شدن با دندان های موجود در چرخ دنده ها تشکیل شده است.پیوندها صفحات فولادی مسطح و متصل به پین با دندانه های مستقیم هستند. زنجیرهای بی صدا نسبت به زنجیر غلتکی بی صداتر هستند، می توانند با سرعت های بالاتر کار کنند.
کاربرد این مدل زنجیر از موتورهای مسابقه‌ای گرفته تا خودروهای چهار چرخ محرک، تا دمنده‌های صنعتی و سنگ‌شکن‌ها، زنجیرهای بی‌صدا هستند . آنها در جایی که دیگر زنجیرها و تسمه‌ها کار نمی‌کنند، نیرو را تامین می‌کنند. خارج از کاربردهای انتقال نیرو، زنجیره بی صدا نیز معمولاً در حمل و نقل صنعتی به عنوان سطح انتقال استفاده می شود.

 

زنجیر دندانه معکوس
زنجیر دندانه معکوس

تولید کنندگان زنجیر صنعتی

در اینجا نام تعدادی از برترین تولیدکنندگان زنجیره های صنعتی ارائه شده . این شرکتها در زمینه لوازم صنعتی و زنجیر توانسته اند جایگاه خوبی در این زمینه پیدا کننده.

Tslibaki  ،  DAIDO KOGYO ،  SKF   ،  Renold  ،  DKFL  

 

 

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در کوتاه ترین زمان در خصوص زنجیرهای صنعتی ارائه دهیم . امیدواریم توانسته باشیم
مطلب خوب و ارزشمندی را خدمت دوستان و همراهان گرامی در این مجله ارائه دهیم .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا