آموزش و مقالات

نوار نقاله چیست؟ انواع نوار نقاله و تسمه نقاله

نوار نقاله در قرن نوزدهم نخستین بار و در درجه اول در استخراج سنگ معدنی استفاده شده است. کانوایر در آن زمان برای بارگیری ریل های واگن قطار با حداکثر کارایی مورد استفاده قرار می گیرد.

تسمه نوار نقاله امروزه در بسیاری از صنایع غیر از معادن مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال فرودگاه ها از یک سیستم نقاله برای بارگیری و تخلیه محموله مسافرین استفاده می کنند، و چمدان های خود را در اختیار گذرگر مسافرین قرار میدهند. تسمه نقاله می تواند مستقیم، منحنی یا حتی دایره ای باشد.

تسمه نقاله چرخشی بطور عمده در کارخانجات تولید انبوه مورد استفاده قرار می گیرد. کارکنان می توانند در یک مکان ایستاده و محصول برای بسته بندی یا بازرسی به دست آنها می رسد. در کنار سیستم حمل ونقل (نقاله)، هر کارگر یک کار را انجام می دهد و محصول به ایستگاه بعدی حرکت می کند.

 

تاریخچه سیستم کانوایر و مزایای استفاده از سیستم نوارنقاله

سیستم های کانوایر بیش از 100 سال بوده است، و بخش جدایی ناپذیر و بسیار مهم شرکت های تولیدی و صنعتی بوده است.سیستم های نوار نقاله وابسته در صنایع مختلف که باید سریع و فوری بسته بندی و انتقال داده شوند. این دستگاه ها بطور گسترده ای برای حمل و نقل و انتقال مواد سنگین صنعتی و کشاورزی استفاده می شود. آنها همچنین در شرکت ها یا صنایع مورد استفاده قرار می گیرند که در آن برای تخلیه مواد فله و محموله (بسته بندی شده) ضروری هستند.

سیستم نوار نقاله چیست و چگونه کار می کنند؟

سیستم های نوار نقاله، اغلب به نام تسمه نقاله، بااستفاده از دو عدد درام یا توپی کار می کنند که بطور مداوم بر روی ماده ای که روی آنها چرخ می شود، حلقه می زند. این کار با رویه نا محدود از قلاب، چرخ دنده ها، موتور و گیربکس و تسمه لاستیکی پهن انجام می شود. سپس تسمه توسط یک سری غلتک ها در امتداد مسیر پشتیبانی می شود. غلطک ها در مرکز دستگاه از حمل در یک محفظه جلوگیری می کنند، درحالی که یک بار حمل می شود.

 

آیا نوارنقاله ها در همه ی جهت ها می توانند کار کنند؟

نوار نقاله های عمودی و دیگر انواع سیستم های نقاله می توانند طیف گسترده ای از کالاها و محصولات را در یک الگوی چند جهته حرکت دهند. آنها معمولا با سیستم عامل حمل بار و زنجیره ی درایو مجهز هستند. سیستم های کانوایر نیز در انواع مختلفی از اندازه و پیکربندی ساخته شده اند.

سیستم های کانوایر در کجا و کدام صنایع مورد استفاده قرار می گیرند؟

سیستم های حمل و نقل نه تنها در سایت های تولید صنعتی یافت می شوند بلکه معمولا در فروشگاه ها و صنایع مواد غذایی یافت می شوند ومورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم مواردی از موادغذایی را از انتهای خط بازبینی خارج می کند وبه جایی که آنرا کیپ کرده است.

سیستم های کانوایر برای افراد پیاده!

سیستم های نوار نقاله(نوار نقاله چیست) و بالابری نیز برای حرکت پیاده ها در پله های برقی نیز استفاده می شود.چگونگی بکارگیری سیستم های بزرگ و پیچیده نقاله های مورد استفاده در فرودگاه و اداره پست؟این سیستم های انتقال برای انتقال حجم مناسبی چمدان، پاکت و بسته های پستی از یک مکان به مکان دیگر ضروری است. این ابزار ایده آل برای کاهش کارآزمایی آلوده به وسیله وسایل نقلیه کمک می کند و بطور خودکار میتواند محصولات بزرگ و سنگین را تا مکان مورد نظر حمل کند.سیستم های کانوایر اغلب شرکت ها مقدار
زیادی از زمان و پول را ذخیره می کنند.

نوار نقاله در عبارت از دو کلمه نوار و نقال ساخته شده است که عبارت نوارنشان از یک حلقه بسته دارد که به صورت پهن و عرض دار و انعطاف پذیر است که نقاله قابلیت نقل کردن جسمی یا جرمی را توسط نوار نشان می دهد که به آن تسمه نقاله نیز گفته می شوداین نوار دایما در حال کشش و انعطاف هست پس باید در برابر نیروهای کششی و خمشی استحکام کافی داشته باشد. نوار نقاله ها از دو بخش بلت و تجهیزات مکانیکی ساخته می شود

بلت یا تسمه نوارنقاله چندین نوع متفاوت دارد

1- تسمه های لاستیکی

 • منجید دار
 • استیل کورد

2- تسمه های نقاله پی وی سی منجید دار
3- تسمه های نقاله توری

 • استیل
 • گالوانیزه
 • فولاد کم کربن
 • فولاد پر کربن

4- تسمه نقاله های زنجیری

 • استیل
 • فولاد

5- تسمه نقاله مدولار

 

اجزای مکانیکی نوار نقاله:

 • استراکچرنوار نقاله و یا سازه و یا شاسی نوار نقاله
 • درام نوار نقاله و یا توپی نوار نقاله
 • رولیک نوار نقاله
 • درایو نوار نقاله و یا موتور و گیربکس
 • حسگر های نوار نقاله

تسمه نقاله های لاستیکی

این تسمه ها از چندین لایه لاستیک و منجید ساخته می شوند لاستیک جهت تحمل انعطاف پذیری و فشار و مراقبت از منجید جهت جلوری صدمه زدن اجسام خارجی و منجید جهت تحمل نیروهای کششی استفاده می شود قدرت کشش هر تسمه را EP تسمه مشخص می کند که عدد ای پی نشان دهنده نیروی کششی است که هر سانتیمتر مربع از تسمه می تواند تحمل کند. یعنی اگر تسمه ما ای پی 400 باشد و عرض تسمه 50 سانت و ضخامت 10 میلی باشد.

 

این تسمه می تواند نیروی 20 تنی را در کشش تحمل نماید در لاستیک های استیل کورد در مغذی لاستیک مفتولهای فولادی وجود دارند تا در کششهای بالا استحکام کششی تسمه را بالا ببرد.

تسمه نقاله لاستیکی آج دار

تسمه نقاله آج دار یک تسمه برای نقاله شیب دار تشکیل شده از یک لاستیک پوشاننده با سطح کار و یک لاستیک پوشاننده با سطح غیر کار مسطح و یک لایه میانی است. نیروی اصلی آن تکیه بر باند پایه پایین است و الگوی آج فقط در حمل و نقل کالا یا برخی از الزامات ویژه دیگر در حمل و نقل نقش غیر لغزنده ای ایفا می کند و مانع از لغزش محصولات می شود. ما انواع مختلفی از الگوی را برای انتخاب خود داریم.

ارتفاع آج : 5 ، 10 ، 15 ، 17 ، 25 ، 32 میلی متر

عرض تسمه: 300 ~ 1600 میلی متر

عرض آج: 300 ~ 1400 میلی متر

نوید آبکار

نوید آبکار هستم ، کارشناس تولید محتوا تپ تیز ، 5 سال است که در این حوزه فعال هستم و علاقه زیادی به مطالب حوزه دیجیتال و صنعت دارم که همواره باعث شده هرگز از این مورد دلسرد نشم و با اشتیاق زیادی کارم رو ادامه بدم تا بتونم در این زمینه به ایده آل هام برسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا