صنعت

جهان در حرکت تسمه نقاله ها

تسمه نقاله یلدیز

نکات برگزیده مطلب
 • تسمه نقاله یلیدیز

در این مقاله همراه ما باشید تا نگاه ویژه تری به تسمه نقاله داشته باشیم . صنعتی که جدای از سادگی ، مهم و حیاتی است.

شاید بشود گفت یکی از اختراعات بشر ، ماشینی به نام تسمه نقاله است . این ماشین حمل ، سینی مواد که آنها را به صورت متوالی در مدار خاصی منتقل می کند همچنین به عنوان زنجیره ای از نقاله ها شناخته می شود.انتقال در لغت به معنای فرستادن است. بنابراین نوار نقاله چیزی است که می فرستد یا انتقال می دهد. تسمه نقاله یک تسمه حلقه دار است که توسط یک یا چند قرقره حرکت می کند. انرژی آن توسط یک موتور الکتریکی تامین می شود و توسط یک تخت یا غلتک های فلزی که تسمه نقاله روی آن قرار می گیرد پشتیبانی می شود. قرقره‌ای که تسمه نقاله را تغذیه می‌کند، قرقره محرک نامیده می‌شود و دارای یک قرقره غیرفعال است. این ساختار ماشینی به ظاهر ساده است ولی پیچیدگی و چارچوبهای استانداری خاص خود را دارد .

تسمه‌های نقاله که بیشتر در صنعت استفاده می‌شوند، محصولات یا مواد خام را از طریق استفاده از اصطکاک یا پایه‌هایی روی تسمه به منظور نگه‌داشتن محصول در جای خود در حین حرکت تسمه انتقال می‌دهند. همانطور که تسمه نقاله محصول خود را به حرکت در می آورد، محصول در یک مکان در نوار نقاله باقی می ماند. بسیاری از اوقات، پیچ و تاب یا چرخش در نوار نقاله قرار می گیرد. اینها توسط روتورها یا چرخ های مخروطی شکل تسهیل می شوند که به نوار نقاله اجازه می دهد تا بچرخد.

داستان نواره نقاله ها از قرن هفدهم و از آمریکا شروع شد. آنها از طناب های هوایی برای انتقال مواد فله استفاده می کردند. قرن 19، انواع ساختارهای معاصر نوار نقاله یکی پس از دیگری ظاهر شد. در سال 1858 یک اسکلت تقویت شده ظاهر شد. 1868، در بریتانیا تسمه نقاله به صورت رسمی تر ظاهر شد. آنها تسمه نقاله های لاستیکی با یک اسکلت دو لایه بودند. در سال 1892، توماس رابینز مشکل انتقال لاستیک به شیارها را حل کرد و بعداً الیاف مصنوعی را اختراع کرد که با نایلون یا پلی استر برای بهبود تار پیچ خورده و شکل گیری شیار و استحکام تسمه نقاله بودند. مجموعه ای از اختراعات که منجر به توسعه تسمه نقاله برای زغال سنگ، سنگ معدن و سایر محصولات شد. سپس اختراع تسمه های ضد شعله آمد. در سال 1901، ساندویک شروع به تولید تسمه نقاله فولادی کرد. در سال 1905نوارنقاله فولادی در سوئیس ظاهر شد و رید ساتکلیف اولین تسمه نقاله را برای معادن زغال سنگ اختراع کرد که صنعت معدن را متحول کرد. در 1906، در بریتانیا و آلمان نوار نقاله اینرسی یا گرانشی ظاهر شد و در انگلستان و آلمان معرفی شدند. در سال 1913، هنری فورد خط نقاله را در کارخانه هایلند پارک شرکت فورد موتور، میشیگان معرفی کرد. در سال 1957، BF Goodrich سیستم تسمه نقاله را به ثبت رساند و در سال 1972،طولانی ترین نوار نقاله خطی را در نیو لدونیا در آن زمان ایجاد شد. امروزه تسمه های مدرن بدون پیچ و تاب می توانند در چندین لایه از مواد مختلف دوام بیشتری داشته باشند. اواخر دهه 1920 شاهد ظهور آرامید( نوعی از الیاف مقاوم در برابر حرارت و الیاف مصنوعی قوی می‌باشد ) بود که امکان مسافت های فوق العاده طولانی ده ها کیلومتری را فراهم کرد.
از آن زمان، تسمه نقاله‌ها تحت تأثیر مهارت‌های بهبود یافته ماشین‌سازی، صنایع برق، شیمیایی و پالایش قرار گرفته‌اند و به طور مداوم بهبود یافته‌اند. به تدریج این ابزار انتقال از انتقال در کارگاه به جابجایی مواد در شرکت، بین شرکت ها و حتی بین شهرها تبدیل شده است. امروزه تسمه نقاله ها به بخش ضروری از مکانیزاسیون و اتوماسیون سیستم حمل و نقل مواد تبدیل شده است. ظرفیت انتقال بالا و فواصل حمل و نقل طولانی نوار نقاله ها و همچنین امکان انجام چندین عملیات فرآیندی به طور همزمان در طول انتقال، این المان ماشینی را به یک کاربرد بسیار فشرده و با اهمیت مبدل کرده است.

با شروع انقلاب صنعتی تسمه نقاله ها، ضرورت کارآمدتری در کارخانه‌ها و خطوط مونتاژ پیدا کردند و بعد ها نقش تکمیل تری در صنایع از تولید تا استخراج داشتند. البته با در نظر گرفتن تغییرات و بهبودهای که این ماشین در طول قرن ها داشته می دانیم که عملکرد اصلی یکسان باقی مانده است.
پر واضح است که این ساختار ماشینی به منظور حمل و نقل مواد و کالاهای که در مسیری پیوسته در حال حرکت هستند طراحی شده. البته یکی از مزایای نوار نقاله، ایمنی کارگران می باشد که خود یک اولویت است. استفاده از سیستم های نوار نقاله می تواند در به حداقل رساندن آسیب های محل کار مرتبط با جابجایی کالاهای سنگین کمک کند. نوار نقاله ها محصولات را بدون نیاز به بلند کردن یا حمل دستی حمل می کنند و خطر آسیب هایی مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی و کمردرد را کاهش می دهند. علاوه بر این، سیستم های نوار نقاله  دارای ویژگی های ایمنی مانند دکمه های توقف اضطراری و موانع برای جلوگیری از حوادث هستند.

نوشته های مشابه

حال می رسیم به عملکرد تمسه ها که بد نیست بدانیم اگر چه تسمه‌ نقاله های موتوری شکل سنتی یک سیستم انتقال هستند ولی برخی از سیستم‌ها از غلتک‌های بدون موتور برای جابجایی مواد استفاده می‌کنند.
سطح تسمه نقاله تخت غلتکی از مجموعه ای از غلتک ها تشکیل شده است که برای رفع نیازهای مورد نیاز تولید مانند سرعت ، وزن و نوع محصولات در حال جابجایی انتخاب شده اند. طول تسمه نقاله ها تعداد غلتک های مورد نیاز را تعیین می کند.
نوار نقاله های تخت غلتکی برای شرایطی که نیاز به افزایش ظرفیت وزنی دارند ایده آل هستند. طراحی تخت غلتکی مقدار اصطکاک منتقل شده به تسمه را به حداقل می رساند و امکان حرکت نرم محصول را فراهم می کند.
سیستم نوار نقاله روشی برای جابجایی بسته ها، محصولات، لوازم، قطعات و تجهیزات برای تولید، حمل و نقل یا جابجایی است. موضوعی که در تسمه نقاله ها مورد توجه است بار الکترواستاتیکی روی تسمه نقاله می باشد . این بار می تواند با اصطکاک بین تسمه و بستر، یونیزاسیون در هوا ایجاد کند. در بیشتر موارد، جریان ساکن با شدت کم است، اما اگر مواد به تسمه بچسبند، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگرچه جریان بسیار کم است، اما ممکن است باعث ایجاد جرقه که منجر به شرایط خطرناک شود. دستگاه های مختلفی را می توان بر روی سیستم های تسمه نقاله نصب کرد تا بارهای ساکن را از بین ببرد. به عنوان مثال، تسمه های ضد الکتریسیته ساکن ممکن است از ذرات کربن برای ساخت پارچه های ضد الکتریسیته ساکن یا اتلاف کننده ساکن تسمه استفاده کنند.

دامنه و کاربرد تسمه نقاله کاربردهای صنعتی را پوشش می دهد. کارایی سیستم های تسمه نقاله به بهبود بهره وری کمک می کند، در هزینه های نیروی کار صرفه جویی می کند و زمان تحویل را کاهش می دهد. تسمه های نقاله مقادیر زیادی از کالاها را به سرعت و با اطمینان برای حمل و نقل، مونتاژ بیشتر یا ذخیره سازی جابجا می کنند. دلایل اصلی استفاده بسیاری از سیستم های نقاله صرفه جویی در هزینه های نیروی کار، جابجایی کارآمد کالا و محافظت از محصولات و مواد در برابر آسیب است. آنها بهترین خدمات ممکن را با کمترین هزینه ارائه می دهند.
سطح تسمه نقاله تخت غلتکی شامل مجموعه ای از غلتک ها است که برای رفع نیازهای تولیدی مانند سرعت، وزن و نوع محصولات در حال جابجایی انتخاب شده اند. طول تسمه نقاله ها تعداد غلتک های مورد نیاز را تعیین می کند.
تسمه نقاله تخت از یک سری قرقره برای جابجایی مواد و لوازم استفاده می کند. کمربند آن از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شده است. این باعث می شود که آن را همه کاره و سازگار با شرایط و کاربردهای مختلف کند. در برخی موارد، تسمه نقاله مسطح دارای درایو مرکزی و میله‌های دماغه است.

نوار نقاله ها برای شرایطی که نیاز به افزایش ظرفیت وزنی دارند ایده آل هستند. طراحی تخت غلتکی مقدار اصطکاک منتقل شده به تسمه را به حداقل می رساند و امکان حرکت نرم محصول را فراهم می کند. تعداد بی پایانی از انواع و کاربردهای نوار نقاله وجود دارد.آنها به منظور حمل و نقل مواد و کالاها در مسیری پیوسته در حال حرکت هستند.

تسمه نقاله را می توان در هر صنعتی یافت که نیاز به جابجایی مواد یا لوازم از یک موقعیت در تاسیسات به موقعیت دیگر دارد. سیستم های انتقال بدون در نظر گرفتن اندازه آنها به بخش مهمی از عملیات صنعتی تبدیل شده اند. حرکت سریع و کارآمد محصولات آنها را به یک راه حل ایده آل برای بهبود عملکرد زنجیره تامین تبدیل می کند. تاسیسات بزرگتر و پیچیده تر از سیستم های خودکار برای کارایی، صرفه جویی در زمان و بهره وری استفاده می کنند. کاربرد تسمه های نقاله از نوار نقاله های کوچکی که برای جابجایی جواهرات و سنگ های قیمتی استفاده می شود تا نوار نقاله های فضای باز که برای جابجایی سنگ ها، زغال سنگ و سنگ معدن پیکربندی شده اند را شامل می شود. بسیار محتمل است که یک سیستم تسمه انتقال برای جابجایی سریع و اقتصادی مواد اجرا شود.
تسمه نقاله فله برای جابجایی طیف گسترده ای از محصولات و مواد اولیه از جمله شکر، جو دوسر، غلات، میوه، آرد، پیچ، بست مهره ها و آجیل های غذایی استفاده می شود. سیمان، شن و ماسه را سریع و کارآمد بارگیری و تخلیه می کنند. در معدن، زغال سنگ، مواد معدنی و سنگ ها از عملیات معدنکاری روباز و بسته جابه جا می شوند. طول های مختلف تسمه نقاله امکان حذف مواد معدنی و زباله را فراهم می کند.

تسمه نقاله یلدیز
تسمه نقاله یلدیز EP500

چگونگی ساخت تسمه نقاله

صرف نظر از ماده ای که برای تولید تسمه نقاله استفاده می شود، همه انواع آنها برای جابجایی محصولات، مواد، لوازم و قطعات به طور کارآمد و روان از یک نقطه به نقطه دیگر طراحی شده اند. نوع محصول تعیین کننده نوع تسمه نقاله است و جنبه راهنمای انتخاب تسمه نقاله است.
اگرچه فهرست طولانی‌ای از مواد مورد استفاده برای ساخت تسمه نقاله وجود دارد، اما همه انواع آن به پنج دسته تقسیم می‌شوند: فلز، پلاستیک، لاستیک، پارچه و چرم.

تسمه نقاله مدولار یا پلاستیکی

لاستیک سال‌هاست که یک ماده تسمه نقاله بوده و به دلیل مقاومت در برابر سایش، یکی از انتخاب‌های بادوام‌تر است. تسمه نقاله پلاستیکی تسمه های سبک وزن و مقاوم در برابر دما هستند که از ترموپلاستیک هایی مانند پلی اورتان، پلی استر، پلی وینیل کلراید، سیلیکون و پلی اتیلن ساخته شده اند. تسمه‌های نقاله پلاستیکی برای ایجاد امکان خمش، انحنا و حرکت شیب یا کاهش، دارای بخش‌های به هم پیوسته هستند که به آنها انعطاف‌پذیری برای حرکت در هر جهت را می‌دهد. تسمه های نقاله پلاستیکی در هم تنیده جایگزینی برای تسمه های فلزی و پارچه ای هستند.
دوام لاستیک آن را برای شرایط سخت که مقاومت در برابر سایش و جذب ضربه ضروری است ایده آل می کند. تقویت پارچه از کشیده شدن و تغییر شکل لاستیک جلوگیری می کند. این تمسه ها که از پلاستیک سخت تشکیل شده است  به راحتی قابل جدا شدن و تعویض هستند. طراحی نوار نقاله های مدولار تمیز کردن آنها را آسان می کند و آنها را در  برابر مواد تیز و ساینده مقاوم می کند. تسمه نقاله ها دارای بخش ها و جداکننده هایی هستند که در هنگام کاهش یا شیب تسمه، محصولات را محکم می کند. گیره ها می توانند با فاصله مساوی یا نابرابر باشند و بسته به محصول و طرح کمربند، سبک ها و اشکال مختلفی داشته باشند.
گیره ها برای رفع نیازهای خاص یک محصول طراحی شده اند و راه حلی مقرون به صرفه برای محصولاتی هستند که نیازی به پشتیبانی مداوم ندارند، مانند کارتن. آنها را می توان به صورت انتخابی برای جابجایی محصولات با اندازه های مختلف قرار داد.

تسمه نقاله فلزی

تسمه های نقاله فلزی بسیار قوی، بادوام، سفت و مسطح هستند. تسمه نقاله های فلزی جامد در طول عمر خود شکل خود را حفظ می کنند، در حالی که تسمه های نقاله بافته شده و متصل به مرور زمان کشیده و تغییر شکل می دهند. تسمه‌های نقاله فلزی بدون انحنا، چرخش یا تغییر در مسیر خود در خطوط مستقیم قرار دارند. آنها از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربن ساخته شده اند و طول عمر فوق العاده ای دارند.

تسمه نقاله پارچه ای

آنها یک انتخاب مقرون به صرفه برای سیستم های انتقال کوتاه با ظرفیت کمتر هستن. تسمه از چندین لایه پارچه مصنوعی ساخته شده است که به طور ویژه برای جلوگیری از کشیدگی ساخته می شوند و دارای نخ های پلی استر با نخ های پلی آمید متقاطع است.روکش های بالایی تسمه نقاله از پلی اورتان (PU)، پلی وینیل کلراید (PVC) و سیلیکون ساخته شده اند. علاوه بر این، نمرات پوشش لاستیکی به تسمه های نقاله پارچه ای اضافه می شود تا تسمه ها در برابر آتش، گرما و سایش مقاوم شوند.
انواع تسمه نقاله پارچه ای عبارتند از:
نایلون – بادوام، مقاوم در برابر حرارت که مقاوم در برابر ضربه و کپک زدن نیست.
پلی استر – تمام ویژگی های نایلون را دارد اما ارزان تر است و بی صدا تر عمل می کند.
طبیعی – ساخته شده از پنبه بافته شده و پشم.

تسمه نقاله چرمی

تسمه نقاله چرمی اولین شکل تسمه نقاله بوده و هنوز هم استفاده می شود. آنها به دلیل دوام، مقاومت در برابر ضربه و چسبندگی خوب شناخته شده اند. برای تسمه‌های نقاله مدرن، از چرم برای سیستم‌های انتقال سفارشی و ترکیبی استفاده می‌شود. مانند تمام تسمه‌های نقاله، تسمه‌های چرمی در عرض و ضخامت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. آنها را می توان با اشکال مختلف مواد تقویت کرد و برای افزایش عملکرد آنها پوشش داد. تسمه نقاله چرمی می تواند تمام وظایف سنتی یک تسمه نقاله از جمله شیب و کاهش حرکت محصول را انجام دهد.

البته نوار نقاله به لحاظ عملکردی هم دارای انواع متفاوتی می باشد:

تسمه نقاله کاهشی

هدف از تسمه نقاله کاهشی، جابجایی محصولات یا مواد به پایین یا تغییر ارتفاع آن است. همانند نسخه شیبدار تسمه نقاله، تسمه نقاله کاهشی دارای سطح ناهموار یا چفت است تا از لغزش یا سقوط مواد جلوگیری کند.
تسمه نقاله نزولی یک سیستم نوار نقاله با عملکرد پیوسته با یک قاب مفصلی با قسمتی است که برای جابجایی حرکت رو به پایین محصولات از یک مکان بالا به سمت پایین چرخانده شده یا قرار می گیرد.

تسمه نقاله تایمینگ

برای نمایه سازی دقیق و قرار دادن محصول استفاده می شود. آنها برای قرار دادن مثبت محصولات بدون در نظر گرفتن اندازه محصول ایده آل هستند. تسمه نقاله های تایم دارای یک قرقره تایم و قرقره هرزگرد هستند که تسمه تایم دور آنها حلقه شده است. دندانه های تسمه تایم با دندانه های قرقره ها با ساختار تکیه گاه، قاب نقاله و تسمه پشتیبان برای نگه داشتن قرقره ها در جای خود مطابقت دارند. انتقال دقیق و قرارگیری دقیق محصولات، نوار نقاله های تسمه تایم را از تسمه نقاله به طور کلی متمایز می کند. نوار نقاله های تایمینگ می توانند فاصله های متفاوتی بین دندان های خود داشته باشند که می تواند گرد یا ذوزنقه ای باشد.

تسمه نقاله ساندویچی

تسمه نقاله ساندویچی دارای دو تسمه رو در رو است که یک تسمه روی دیگری قرار دارد تا مواد را محکم نگه دارد. آنها دارای یک چرخ دوار برای تنظیم فشار و شکاف بین تسمه ها هستند. موادی که قرار است جابجا شوند بین دو تسمه نقاله قرار می گیرند و توسط تسمه ها در آغوش می گیرند. تسمه بالایی موتوری با نیروی تسمه پایینی حرکت می کند.

دیواره کناری تسمه ها

هدف از دیواره های جانبی روی تسمه نقاله، نگه داشتن مواد روی تسمه است. این دیواره های کناری برای تسمه های شیب و کاهش ایده آل هستند و به افزایش ظرفیت بار محصول برای بهبود کارایی سیستم نقاله کمک می کنند. طیف گسترده ای از مواد دیواره جانبی وجود دارد و می توان آنها را در اعماق مختلف موج دار کرد تا متناسب با نیاز محصول و کاربرد باشد. منحنی‌ها در تسمه‌های نقاله برای حمل محصولات در گوشه‌ها، انتقال و استفاده بهینه از فضای کف استفاده می‌شوند. تسمه نقاله منحنی می تواند چرخش های “U” را به سمت جهتی که از آن آمده است ایجاد کند. آنها با تسمه های تخت ساخته می شوند و می توانند در زوایای 45 درجه، 90 درجه، 135 درجه و 180 درجه بچرخند. انواع مختلفی از تسمه نقاله شیب دار وجود دارد که برخی از آنها دارای سطح ناصاف و ناهموار هستند در حالی که برخی دیگر دارای گیره هایی برای نگه داشتن مواد و جلوگیری از لیز خوردن یا عقب افتادن آنها هستند. سطح زیرین کمربند دارای سطحی یکنواخت است که به کمربند اجازه می دهد تا به آرامی در امتداد تخت سر بخورد. برای این منظور می توان از تسمه نقاله مدولار استفاده کرد. بسته به مواد متحرک ممکن است برای جلوگیری از لغزش بیشتر، گیره‌ها گنجانده شوند.

تسمه نقاله یلدیز
تسمه نقاله تپ تیز

چگونگی عملکرد تسمه نقاله ها

تسمه ها می توانند به باریکی یک اینچ (25 میلی متر) یا به عرض پنج فوت (1.5 متر) با تسمه های مدولار پلاستیکی به عرض ده فوت (3 متر) باشند. تسمه‌های نقاله از مواد بسیار بادوام و مستحکم ساخته شده‌اند.
طراحی تسمه ساختار و کشش را برای جابجایی کالاها و مواد فراهم می کند. موتورهای تسمه نقاله قرقره هایی را که تسمه نقاله را حرکت می دهند، می چرخاند. مقدار کافی اصطکاک بین تسمه و قرقره ها تسمه را به قرقره ها می چسباند. نیروی موتور نوار نقاله یک قرقره محرک را می چرخاند که تسمه نقاله را حرکت می دهد.

قرقره های تسمه نقاله در دو انتهای تسمه نقاله و نزدیک موتور محرک قرار دارند. قرقره محرکی که تسمه نقاله را به حرکت در می آورد  دارای یاتاقان های خارجی است که توسط یک موتور و کاهنده هدایت می شوند.
قرقره های برگشتی که  دم تسمه نقاله را به سمت قرقره محرک هدایت می کنند، دارای بلبرینگ داخلی هستند و در انتهای بستر نوار نقاله یا در هر دو انتهای نوار نقاله با یک محرک مرکزی قرار دارند. هدف از قرقره های دم ایجاد کشش در تسمه نقاله است.

غلتک تسمه نقاله

یک تسمه نقاله توسط یک صفحه مرده در قاب نقاله پشتیبانی می شود. از غلتک ها در خارج و زیر نوار نقاله برای حمایت از تسمه هنگام بازگشت به ورودی استفاده می شود. مرکز محور غلتک ها دارای یک محور فنری است که برای نصب و برداشتن آن استفاده می شود.
تسمه نقاله  دارای انواع، اندازه ها، شکل ها، زاویه ها می باشد. در یک سیستم انتقال، طراحی و نوع تسمه نقاله تعیین کننده نحوه عملکرد آن است .

تسمه نقاله یلدیز
تسمه نقاله های نمایشگر متحرک

موارد استفاده برای تسمه نقاله

تسمه نقاله را می توان در هر صنعتی یافت که نیاز به جابجایی مواد یا لوازم از یک موقعیت در تاسیسات به موقعیت دیگر دارد. سیستم های انتقال بدون در نظر گرفتن اندازه آنها به بخش مهمی از عملیات صنعتی تبدیل شده اند. حرکت سریع و کارآمد محصولات آنها را به یک راه حل ایده آل برای بهبود عملکرد زنجیره تامین تبدیل می کند. امکانات بزرگتر و پیچیده تر از سیستم های خودکار برای کارایی، صرفه جویی در زمان و بهره وری استفاده می کنند.
کاربردهای تسمه نقاله از نقاله های کوچکی که برای جابجایی جواهرات و سنگ های قیمتی استفاده می شوند تا نوار نقاله های فضای باز که برای جابجایی سنگ ها، زغال سنگ و سنگ معدن طراحی شده اند، متفاوت است. بسیار محتمل است که یک سیستم تسمه انتقال برای جابجایی سریع و اقتصادی مواد اجرا شود.
کاربردهای مختلف تسمه نقاله را می توان به دسته بندی مواد عمومی و فله ای، فرآوری مواد غذایی و عملیات تولید و مونتاژ تقسیم کرد.

بارگیری و تخلیه کشتی

تحرک یک عامل مهم در بارگیری و تخلیه کشتی ها است. در فرآیند بارگیری، یک سیستم انتقال تسمه، کامیون ها را تخلیه می کند و مواد را به انبار کشتی منتقل می کند. برای تخلیه، روند معکوس می شود و مواد از کشتی به کامیون ها منتقل می شوند. با توجه به ماهیت منحصر به فرد حمل و نقل و انواع مختلف کشتی ها، نوار نقاله های بارگیری و تخلیه قادر به تنظیم ارتفاع کشتی با تلسکوپ هستند.

مونتاژ خودکار خط

عملیات مونتاژ دارای یک سری نوار نقاله است که به صورت سفارشی و متناسب با نیازهای عملیات طراحی شده اند. از آنجایی که عملیات مونتاژ بیشتر از روباتیک و فرآیندهای خودکار استفاده می‌کنند، سیستم‌های انتقال تسمه به سرعت در حال توسعه هستند تا بسیاری از نوآوری‌های رایانه‌ای و نیازهای عملیاتی را برآورده کنند.
انواع نوار نقاله های مورد استفاده برای خطوط مونتاژ خودکار شامل زنجیر، لغزنده، لولایی، تسمه پلاستیکی و پالت می باشد. تقاضای فزاینده برای جابجایی سریع و کارآمد مواد، ایجاد پیکربندی های جدید و منحصر به فرد تسمه نقاله را ضروری کرده است.

حمل و نقل چمدان

تسمه نقاله جزء ضروری کلیه عملیات فرودگاهی به منظور جابجایی سریع و کارآمد بسته ها، بار و اثاثیه است. برای اینکه یک سیستم انتقال تسمه با موفقیت در جابجایی مواد فرودگاهی ادغام شود، باید بتواند نیازهای سایر سیستم های جابجایی و بازرسی را برآورده کند.مشخصات سیستم های تسمه نقاله فرودگاهی شامل قابلیت اطمینان، عملکرد بی صدا، ظاهر جذاب، ایمنی و سهولت در تعمیر و نگهداری است. هر سیستم تسمه نقاله فرودگاهی برای برآوردن نیازهای خاص طرح فرودگاه، از جمله زوایا، سرعت جریان و عملکرد یک یا دو طرفه طراحی شده است.

تسمه نقاله قطعات

تسمه نقاله قطعات می تواند هر نوع قطعه را بدون توجه به اندازه یا طراحی جابجا و حمل کند، از جمله قطعات داغ، روغنی و فشرده از ماشین های آهنگری که نیاز به بارگیری در قیف ها، واحدهای ذخیره سازی دارند. علاوه بر این، وزن و چگالی بارهای قطعه ایجاب       می کند که تسمه از مواد مقاوم در برابر ضربه ساخته شده و دارای دیواره های جانبی برای جلوگیری از ریختن قطعات باشد.

نوار نقاله حفاری

نوار نقاله های حفاری برای جابجایی مواد در فضاهای کوچک بسته ،مانند پنجره ها، درها و دریچه ها طراحی شده اند. سطل های کمربند برای تحمل بارهایی با وزن های مختلف طراحی شده اند و ظرفیت بارگذاری بالایی دارند. اگرچه نوار نقاله های حفاری قادر به تحمل بارهای سنگین هستند، اما می توان آنها را به راحتی توسط دو یا سه کارگر مانور داد و قرار داد.

استانداردها و مقررات تسمه نقاله

استانداردها و مقررات مربوط به تسمه نقاله ها برای صنایع خاص توسط آژانس هایی مانند اداره ایمنی و بهداشت معدن (MSHA)، سازمان غذا و دارو (FDA)، انجمن سازندگان تجهیزات نوار نقاله (CEMA) و اداره ایمنی و بهداشت شغلی نوشته شده است(OSHA). محدودیت های تسمه نقاله برای FDA تحت مقررات مواد تماس با غذا (FCM) در مورد هر نوع تجهیزاتی که با مواد غذایی تماس برقرار می کند، پوشش داده می شود.
نیاز به اطمینان از حمل و نقل انواع محصولات، مواد، شامل استفاده از تسمه نقاله در محیط های معمولی و همچنین در محیط هایی با جوی بالقوه انفجاری است. در صورت استفاده در اتمسفرهای بالقوه انفجاری، تسمه نقاله نباید منبع اشتعال اتمسفرهای انفجاری ناشی از گازها، بخارات یا غبارهای قابل احتراق در مخلوط با هوا باشد. این شامل استفاده از تسمه نقاله در یک ساخت و ساز خاص، انطباق با الزامات ضروری ایمنی و بهداشتی و همچنین توجه ویژه به شناسایی و انتخاب انواع مناسب برای کاربرد میدانی خاص است.
در طراحی و تحلیل سنتی تسمه نقاله ها، ارتعاش و ضربه معمولاً نادیده گرفته می شود و فقط ثابت است.
با این حال، برای اطمینان از ایمنی عملیات نوار نقاله برای این تحلیل محدود، طراحان باید افزایش ضریب ایمنی که هزینه های تولید را افزایش می دهد ، در نظر بگیرند.

سیستم های تسمه نقاله در همه جا از فروشگاه های مواد غذایی گرفته تا کارخانه ها و پیاده روهای فرودگاه دیده می شود. آنها برای انتقال اقلام از یک مکان به مکان دیگر بدون کار دستی عمل می کنند.
با چرخش روتور، تسمه نقاله نیز به دلیل اصطکاک شدید بین چرخ روتور و تسمه می چرخد. این حرکت چرخشی روتور باعث می شود که یک طرف تسمه در یک جهت حرکت کند و طرف دیگر در جهت مخالف حرکت کند. این بدان معنی است که هر دو چرخ باید همیشه در جهت نسبتاً یکسانی حرکت کنند، چه در جهت عقربه های ساعت و چه در خلاف جهت عقربه های ساعت. اگر دو چرخ روتور در جهت مخالف حرکت می کردند، تسمه نقاله اصلا حرکت نمی کرد.

پشتیبانی تسمه نقاله

اولین بخش عمده سیستم تسمه نقاله، پشتیبانی تسمه نقاله است. این یک تکیه گاه است که زیر کمربند قرار می گیرد. سطح صافی را برای سر خوردن تسمه فراهم می کند و تضمین می کند که تسمه به دلیل وزن اقلام بالای آن سنگین نمی شود و نمی افتد. تکیه گاه تسمه نقاله ممکن است یک سطح مسطح جامد یا مجموعه ای از غلتک های نوار نقاله باشد که در هنگام حرکت تسمه برای کمک به حمل اقلام از عرض آن حرکت می کنند. غلتک‌ها و تکیه‌گاه‌های نوار نقاله سنگین برای جابجایی اقلام و تجهیزات بزرگ‌تر و سنگین‌تر طراحی شده‌اند.
واحد محرکه سیستم تسمه نقاله موتور یا قسمتی است که باعث حرکت قرقره ها و تسمه نقاله می شود. واحد محرک در یکی از قرقره ها قرار دارد. اگرچه طرح های دیگری در دسترس هستند، درایو پایانی رایج ترین است. موتور به آن اجازه می دهد تا به طور مداوم کار کند، سرعت را تنظیم کند یا در صورت نیاز جهت را تغییر دهد. این ساده ترین طراحی است و به کمترین میزان نگهداری نیاز دارد.
هنگامی که واحد محرک روشن می شود، قرقره ها شروع به حرکت تسمه در سراسر تکیه گاه می کنند. راهنماهای جانبی در امتداد کنار نوار نقاله قرار می گیرند تا به هدایت اقلام در جهت مناسب کمک کنند. هنگامی که اقلام به انتهای نوار نقاله رسیدند، این راهنماها می توانند بسته به طرح، اقلام را در جهت مناسب حرکت دهند. برخی از تسمه‌های نقاله دارای سنسوری در انتهای آن هستند که پس از رسیدن جسم به انتها، واحد محرک را متوقف می‌کند. این از حرکت بیشتر و افتادن آنها از لبه جلوگیری می کند. پس از برداشتن اقلام، تسمه نقاله دوباره شروع به حرکت می کند.

جالب است بدانید ، بازار جهانی تسمه نقاله در سال 2022 به ارزش 6.6 میلیارد دلار آمریکا رسید. طبق تجزیه و تحلیل گروه IMARC، شرکت های برتر در صنعت تسمه نقاله بر نوآوری های محصول تمرکز کرده اند، مانند توسعه مواد جدید و طراحی که عملکرد را بهبود می بخشد. دوام و کارایی محصولات در همین راستا، معرفی تسمه‌های نقاله هوشمند مجهز به حسگرها، دوربین‌ها و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی (ML) برای بهینه‌سازی عملکرد، شناسایی مشکلات احتمالی، کاهش زمان خرابی و کاهش هزینه‌های نگهداری، انگیزه‌ای برای رشد بازار است. . جدای از این، توسعه اخیر تسمه‌های نقاله مغناطیسی، که به انتقال مواد شکننده و نامنظم از مکانی به مکان دیگر با سرعت بالا و حداقل ارتعاشات کمک می‌کند، بر رشد بازار تأثیر مثبت دارد. علاوه بر این، بازیگران کلیدی بر توسعه تسمه‌های نقاله پایدار متمرکز شده‌اند که با استفاده از مواد زیست تخریب‌پذیر و سازگار با محیط زیست، مانند لاستیک بازیافتی و پلاستیک، بامبو، کنف و پنبه تولید می‌شوند و به رشد بازار کمک می‌کنند. علاوه بر این، پذیرش گسترده محصول به دلیل افزایش تقاضا برای اتوماسیون در تولید، پردازش مواد غذایی، خودروسازی، تجارت الکترونیک و سایر صنایع برای افزایش کارایی، صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری، باعث رشد بازار می شود. علاوه بر این، اجرای مقررات ایمنی سختگیرانه توسط چندین دولت، استفاده از محصول را در محیط‌های خطرناک، مانند فعالیت‌های معدنی و ساختمانی تسهیل می‌کند. عوامل دیگر، از جمله فعالیت‌های صنعتی‌سازی سریع، افزایش سرمایه‌گذاری در توسعه محصولات پیشرفته و تقاضای رو به رشد محصول در فرودگاه‌ها، بنادر دریایی و ایستگاه‌های راه‌آهن، پیش‌بینی می‌شود که باعث رشد بازار شود. با نگاهی به آینده، گروه IMARC انتظار دارد ارزش بازار تا سال 2028 به 8.0 میلیارد دلار برسد، که در دوره پیش بینی (2023-2028) با CAGR 3.15 درصد رشد کند.

تسمه نقاله یلدیز

هدف ما کمک به مشتریان برای ارائه تسمه نقاله با کیفیت ،با استحکام بالا، سایش کم و مقاوم در برابر ضربه و برش است.

تسمه نقاله های یلدیز در شرایط سخت و خصوصا محیط مرطوب مناسب است .علاوه بر این تسمه یلدیز مقاوم در برابر روغن و مواد اسیدی ، قلیایی و همچنین در برار سرما و ضد الکتریسیه ساکن هستند.

ویژگی های تسمه نقاله یلدیز

 • راندمان بالا
 • ایمنی بالا
 • ضد سایش
 • مقاوم در برابر ضربه و خوردگی
 • استحکام کششی بالا با وزن کم
 • بدنه کمربند نرم
 • انعطاف پذیری خوب
 • فرورفتگی عالی
 • چسبندگی قوی به لاستیک
 • ضد الکتریسیته ساکن
 •  پایداری خوب
 • وزن سبک

نوار نقاله یلدیز سری EP500 عمدتا در هر محیطی حتی شرایط سخت استفاده میشود و خصوصا برای حمل و نقل در محیط مرطوب مناسب است.

ما در این فروشگاه هدفمان ارائه محصول باکیفیت می باشد .

 

 

منبع
https://www.taptiz.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا