بلبرینگ و رولبرینگصنعت
موضوعات داغ

5 روش مهم برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ | تپ تیز

علت خرابی بلبرینگ ها، ارائه بهترین راهکارهای جلوگیری از خرابی بلبرینگ

بلبرینگ‌ ها نقش مهمی در کارکرد ماشین‌آلات صنعتی دارند. از دلایل اصلی خرابی بلبرینگ می‌توان به، روغن‌کاری نامناسب، خوردگی، اضافه بار همراه با جابه‌جایی نامناسب و نصب اشتباه بلبرینگ اشاره کرد.

در این مقاله پنج گام مهم و اساسی را برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ بیان می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 1. جابه‌جایی، روش‌های نصب نادرست و نگهداری غیراستاندارد بلبرینگ‌
 2. استفاده از گریس مناسب بلبرینگ برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ
 3. کاهش احتمال زنگ‌زدگی بلبرینگ برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ
 4. استفاده از بلبرینگ ها برای بار‌های بیش از حد تحمل‌شان
 5. دور نگه داشتن بلبرینگ از محیط آلوده
 • جابه‌جایی، روش‌های نصب نادرست و نگهداری غیراستاندارد بلبرینگ‌

بلبرینگ‌ ها باید به صورت افقی در بسته‌بندی اصلی خود در محیطی تمیز، خشک و دمای مناسب نگهداری شوند. هنگامی که بلبرینگ‌ به‌طور غیرضروری جابه‌جا می‌شوند، به‌عنوان مثال اگر بلبرینگ زودتر از موعد استفاده از بسته‌بندی خارج شود ممکن است آسیب ببیند. حتی زمانی که بلبرینگ‌ها در قفسه قرار دارند همچنان ممکن است به دلیل لرزش‌های ناشی از عملکرد دستگاه‌ها در معرض آسیب‌دیدگی قرار بگیرند.

بلبرینگ‌ ها از اجزای ظریفی تشکل شده‌اند و در حمل و استفاده از آن‌ها باید با احتیاط عمل کرد. در نتیجه قطعاتی که آسیب دیده‌اند نباید مورد استفاده قرار گیرند، زیرا ممکن است باعث خرابی دستگاه شود. علاوه بر این، هنگام جابه‌جایی و نصب بلبرینگ‌ها باید از تجهیزات مناسب این کار استفاده شود.

ابزارهایی که در زمان نصب و جداسازی بلبرینگ استفاده می‌شوند اگر مناسب این کار نباشند، ممکن است باعث آسیب‌دیدگی بلبرینگ مثل فرورفتگی و سایش شوند. به‌عنوان مثال، کشنده‌های بلبرینگ یا بخاری‌های القایی، مخصوص بلبرینگ‌ها طراحی شده‌اند. اطمینان از نصب صحیح بلبرینگ، از عدم تعادل و ناهماهنگی دستگاه‌ها جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از گریس مناسب بلبرینگ برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ

5 روش برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ ها

مهم است بدانید روان‌کاری استاندارد باعث کاهش اصطکاک و حرارت می‌شود و این نشان‌دهنده اهمیت این عمل است. با این حال یک روان‌کاری ساده ممکن است جوابگوی حداکثر سرعت سطح گشتاور و دمای دستگاه شما نباشد، در اینجا شما نیازمند یک روان‌کاری تخصصی هستید.

به‌عنوان مثال، اگر مقدار گریس کاری کافی نباشد ساچمه‌ها، چنگ‌ها و… در نتیجه تماس فلز با فلز که باعث اصطکاک می‌شود بلبرینگ‌ را فرسوده می‌کند. همچین اگر بلبرینگ‌ها بیش از حد با گریس پر شوند، حرارت نمی‌تواند دفع شود و باعث گرم شدن بیش از حد بلبرینگ می‌شود. در هر دو صورت، سرعت انجام کار دستگاه‌ها و فرآیند کلی کاهش می‌یابد.

نکتات دیگری که در انتخاب روان کننده مناسب باید در نظر داشت این است که مقدار ویسکوزیته استاندارد را برای بار در نظر گرفت، از دما های حداکثری برای بلبرینگ های مشخص شده برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ از ورود کثیفی یا سایر آلاینده ها، اجتناب کرد.

 • کاهش احتمال زنگ‌زدگی بلبرینگ برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ

در محیط‌هایی که احتمال زنگ‌زدگی کمی در بلبرینگ وجود دارد، پوشیدن دستکش می‌تواند تضمین این موضوع را بدهد که تعریق یا مایعات دیگر هم باعث زنگ‌زدگی نشوند. با این حال موادهای ضد زنگ کافی نیستند و بهتر است که برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ از بلبرینگ‌های مقاوم در برابر زنگ‌زدگی استفاده شود، برای مثال بلبرینگ‌هایی که در دستگاه‌های داخل دریا استفاده می‌شوند قطعاً باید از در مقابل زنگ زدن مقاوم باشند یا صنایع دیگر مانند فرآوری مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی و تولید دارویی نیز شامل می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید زنگ زدگی زمانی اتفاق می افتد که بلبرینگ‌ در معرض آب یا مایعات دیگر قرار بگیرد و در برخی موارد ممکن منجر به پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن در بلبرینگ شود. از نشانه‌های رایج زنگ‌زدگی، تیره یا قهوه‌ای مایل به قرمز شدن روی ساچمه‌های محیط داخلی بلبرینگ است. در حالی که مهم‌ترین گام برای جلوگیری از زنگ زدگی انتخاب مواد مناسب است، اقدمات پیگیرانه دیگری مانند استفاده از روان کننده با کیفیت و مقاوم در برابر آب و بازدارنده‌های زنگ زدگی پیشنهاد می‌شود.

 • استفاده از بلبرینگ ها برای بار‌های بیش از حد تحمل‌شان

در زمان انتخاب بلبرینگ مناسب برای نیازتان، مهم است به یاد داشته باشید که بارها و فشارهای نامناسب و بیش از حد تحمل هر بلبرینگ، باعث خستگی و شکستن بلبرینگ می‌شود. هرچه بار بیش از حد تحمل بلبرینگ باشد، عمر بلبرینگ کاهش می‌یابد. اجزای بلبرینگ که بیش از حد بارگذاری شده‌اند، ساییده می‌شوند. بلبرینگ‌هایی که با این مشکل روبه‌رو می‌شوند باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دیگر اجزا تعویض شوند.

در حالی که بارها یا فشارهای اضافه می‌تواند نتیجه مشخصات نادرست در مرحله طراحی باشد، ممکن است مقداری اضافه بار به دلیل تغییر در الزامات تولید، شرایط محیطی یا غطای اپراتور رخ دهد. به‌عنوان مثال، فولادی که برای بلبرینگ طراحی شده اگر بیش از حد گرم شود، این می‌تواند به طور دائم مواد بلبرینگ را تغییر شکل داده یا نرم کند و در نتیجه ظرفیت حمل بار کاهش یافته و منجر به خرابی دستگاه‌ها می‌شود. همیشه پیش از خرید بلبرینگ مورد نظر، مشخصات آن را بررسی کنید تا از خرید خود مطمئن شوید.

 • دور نگه داشتن بلبرینگ از محیط آلوده

5 روش برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ ها

آلودگی‌هایی مانند گردوغبار یا کثیفی که به بلبرینگ‌ها وارد می‌شود می‌تواند مشکل‌ساز شود. بنابراین، انتخاب درپوشی که از ورود این ذرات خارجی به بلبرینگ محافظت کند و باعث شود روان‌کاری را در داخل نگه دارد، بسیار مهم است. درپوش‌ها (واشرها) بسته به محیط استفاده بلبرینگ باید متفاوت باشند. در حالی که ما همیشه توصیه می‌کنیم از یک متخصص بلبرینگ مشاوره بگیرید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

5 روش برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ ها

نکات مهم دور نگه داشتن بلبرینگ از محیط آلوده عبارت‌اند از:

 1. در مرحله اول، بست ها یا واشرهایی را انتخاب کنید که در برابر شرایط محیطی مقاوم‌اند. به طور معمول شما باید واشر بلبرینگ را برای سفت شدن یا سایش بررسی کنید. همچنین باید برای جلوگیری از نشت گریس بلبرینگ را بررسی کنید.
 2. در هنگام تعمیر یا تمیز کردن بلبرینگ‌ها سعی کنید از روش‌های بخار یا اسپری‌های پرفشار خودداری کنید. این ممکن است در صنایع غذا و نوشیدنی متفاوت و دشوار باشد، بنابراین بلبرینگ‌های واشردار با روان کننده با کیفیت و مقاوم در برابر شست‌وشو پیشنهاد می‌شود.
 3. اگر تعمیر بلبرینگ‌ها و نگهداری آن‌ها با استانداردها مطابقت نداشته باشد و به درستی انجام نشود می‌تواند میزان ضرر را نسبت به سود افزایش دهد، زیرا با خرابی بلبرینگ‌ها دیگر اجزا دچار آسیب می‌شوند و برنامه‌های تولید و… به تأخیر می افتد.

سخن پابانی

به یاد داشتن این پنج مرحله می‌تواند نقطه شروع خوبی برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ باشد و باعث افزایش عمر مفید آن‌ها شود.

منابع: bearing-news

نوید آبکار

نوید آبکار هستم ، کارشناس تولید محتوا تپ تیز ، 5 سال است که در این حوزه فعال هستم و علاقه زیادی به مطالب حوزه دیجیتال و صنعت دارم که همواره باعث شده هرگز از این مورد دلسرد نشم و با اشتیاق زیادی کارم رو ادامه بدم تا بتونم در این زمینه به ایده آل هام برسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا